Stary cmentarz na Rossie jest najbardziej znaną wileńską nekropolią. Położony na malowniczych wzgórzach, porośnięty sędziwymi drzewami stał się jednym z symboli miasta i jego niełatwej historii.
Pogańskie początki
Nie ma pewności skąd wzięła się nazwa niezwykłego zakątka, w którym ulokował się wileński cmentarz. Jedna z teorii głosi, że nazwa Rossa związana jest z nazwiskiem – Rosickich dawnych właścicieli gruntów. Jeszcze ciekawsza jest koncepcja, która nazwy cmentarza doszukuje się aż w czasach pogańskich. Na wzgórzach, gdzie położony jest dziś cmentarz, miały odbywać się obchody pogańskiego święta Rosy – znanego w Polsce jako Noc Kupały. To stare święto miłości i płodności obchodzono w najkrótszą letnią noc z 24 na 25 czerwca. Po dziś dzień, na Wileńszczyźnie żywe są legendy związane z tym świętem. W tę jedyną noc w roku zakwitać ma kwiat paproci. Ten kto go odnajdzie zyska bogactwo i wieczne szczęście. Inna legenda głosi z kolei, że w tą niezwykłą noc walczą ze sobą Słońce i Księżyc. Niebieski spór jest pokłosiem dawnej zdrady. Na początku świata Księżyc wziął ślub ze Słońcem. Kiedy po pierwszej wspólnej nocy Słońce wstało i powędrowało na niebo, Księżyc je porzucił i zdradził z Jutrzenką. Odtąd na nieboskłonie nieustannie toczy się walka niebieskich kochanków.
Dwa wieki nekropolii
Początki cmentarza na Rossie sięgają końca XVIII wieku, choć pochówki odbywały się tu już dużo wcześniej. Oficjalnie cmentarz założony został w 1801 roku przez zgromadzenie księży Misjonarzy. Cmentarz zalegalizował wtedy również wileński magistrat. W 1820 roku cmentarz został ogrodzony murowanym parkanem. W latach 1841-1850 w centralnej części nekropoli zbudowano neogotycką murowaną kaplicę, którą zaprojektował architekt Tomasz Tyszecki. W 1888 roku w sąsiedztwie kaplicy powstała murowana wieża. Do naszych czasów nie zachowały się piętrowe kolumbaria (budowle cmentarne pełniące funkcję zbiorowych grobowców z niszami przeznaczonymi na urny z prochami zmarłych) wzniesione w latach 1802-1807.
Stara i Nowa Rossa
Cmentarz na Rossie dzieli się na dwie części – Starą i Nową Rossę. Zajmuje powierzchnie prawie 11 ha, i jest pokryty 26 tys. nagrobków i grobowców. Dla pochówków zamknięty został dopiero w 1965 roku. Przez kilka stuleci stał się miejscem spoczynku, najpierw ubogich, a potem także najbogatszych i najwybitniejszych mieszkańców Wilna. Niektóre jego części zyskały wręcz nazwy Wzgórza Literatów, Alei Profesorów czy Wzgórza Aniołów. Na Rossie chowani byli przedstawiciele wszystkich narodów zamieszkujących miasto – Polaków, Litwinów, Białorusinów. Spoczęli tam m.in. historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel, malarz Franciszek Smuglewicz, architekt, rzeźbiarz i twórca wileńskich Trzech Krzyży – Antoni Wiwulski, pisarz i archeolog Eustachy Tyszkiewicz czy litewski polityk, sygnatariusz aktu niepodległości Litwy w 1918 roku – Jonas Basanavičius. Cmentarz połączył również polskich i litewskich żołnierzy. Na Nowej Rossie znajduje się niewielki cmentarzyk wojskowy, gdzie swoje groby znaleźli żołnierze Samoobrony Wileńskiej z 1918 roku oraz polegli w walkach o Wilno w 1920 roku. W 2019 roku w kaplicy na Starej Rossie pochowani zostali powstańcy styczniowi, których szczątki odnaleziono w 2017 roku na wileńskiej Górze Zamkowej. Wśród 20 powstańców zamordowanych przez carskie władze znaleźli się dwaj przywódcy zrywu – Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. W listopadzie 2019 roku, w uroczystościach pogrzebowych w Wilnie udział wzięli prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gintanas Nauseda oraz przedstawiciele Ukrainy, Białorusi i Łotwy.
Serce Marszałka
Trzecią częścią cmentarza na Rossie jest polski cmentarz wojskowy z mauzoleum „Matka i Serce Syna”. W mauzoleum znajduję się doczesne szczątki Marii z Billewiczów – matki Józefa Piłsudskiego, oraz jego serce. Wokół pochowani zostali polscy żołnierze polegli w walkach w latach 1919-1920, w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku, oraz żołnierze Armii Krajowej uczestniczący w akcji „Ostra Brama” w 1944 roku.
Anioły z Rossy
Cmentarz na Rossie jest pamiątką polskości Wilna. Polacy nie zapomnieli o tym. Od 1990 roku opiekę nad cmentarzem sprawuje Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Także ze środków zgromadzonych przez Komitet odnawiane są zabytkowe nagrobki na Rossie. Jeden z symboli Rossy i całego Wilna – Czarny Anioł, który znajduje się na grobie 24-letniej dziewczyny, Izy Salmonowiczówny zmarłej na serce w 1901 roku, został odrestaurowany za polskie środki i przez polskich fachowców w 2014 roku. Mimo upływu lat nad Rossą wciąż czuwają polskie anioły…
Piotr Worwa
Bibliografia:
Janiszewska-Jakubiak Dorota, Wilno – cmentarz na Rossie, dzieje.pl, 13.01.2017 r.
Kuszlewicz Renata, Święto Rosy (Noc Świętojańska), przewodnik-wilno.lt
Cmentarz na Rossie, poznajwilno.pl
Tytułowa grafika: Polski Cmentarz Wojskowy. Za murem Cmentarz na Rossie. Fot. Bartosz Miśkowiec