O Blogu

Chwała Zapomniana to strona poświęcona Polskiej Historii obecna w polskim Internecie nieprzerwanie od 2015 roku. W tym czasie wokół strony zebrała się aktywna społeczność ponad 15 tys. osób. Od początku mojej działalności przyświeca mi jeden cel – promocja Polskiej  Historii. A teraz kilka słów o mnie…

Mam na imię Piotrek. Jestem inżynierem budownictwa, absolwentem Politechniki Krakowskiej. Pracuje w swoim zawodzie. Moją pasją jest jednak historia. Od kilku lat za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook prowadzę historyczny blog o nazwie „Chwała Zapomniana”. Przypominam w nim o wspaniałych i niezwykłych dziejach Polski i Polaków. Próbuję pokazać, że historia to nie tylko suche fakty, ale przede wszystkim ludzie i ich emocje. Teksty, które publikuje odnoszą się najczęściej do tematyki związanej z historią Polski. Jestem autorem m.in. serii artykułów o dziejach Międzymorza, Żołnierzach Wyklętych czy kolaboracji europejskich państw z III Rzeszą. Swoje umiejętności pisania tekstów o tematyce historycznej rozwijałem m.in. działając w stowarzyszeniu „Studenci dla Rzeczypospolitej”. W ramach akcji „Namioty Wyklętych” przygotowałem biogramy Żołnierzy Niezłomnych. Miałem także okazję poprowadzić rozmowy z kombatantami goszczącymi w „Namiotach”, porucznikiem Wacławem Szaconiem oraz kapitanem Konstantym Kopfem. W lutym 2018 roku wziąłem aktywny udział w akcji Stowarzyszenia o nazwie „First to Save”. Była ona odpowiedzią na oskarżenia Polski o Holocaust i miała na celu dotarcie z informacjami o bohaterstwie Polaków ratujących Żydów do odbiorcy zagranicznego. Akcja odbyła się za pośrednictwem portali społecznościowych, na których Stowarzyszenie publikowało anglojęzyczne grafiki z informacjami ukazującymi heroizm Polaków w czasie II wojny światowej. Fakty, hasła i krótkie informacje na grafikach zostały opracowane w znacznej części przeze mnie. Za pomocą mojego bloga „Chwała Zapomniana” włączyłem się w proces promowania akcji „First to save” oraz walkę z próbami obarczania Polski odpowiedzialnością za Holocaust. Działania, które podjąłem za pośrednictwem bloga osiągnęły w szczytowym momencie tygodniowy zasięg ponad 60 tys. osób. W 2015 roku zwyciężyłem w IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. W 2020 roku byłem finalistą teleturnieju TVP Historia „Giganci Historii” w odcinku „Bitwa pod Kłuszynem”.

Mamy to szczęście, że jesteśmy Polakami. Nasi przodkowie pozostawili nam coś bezcennego – historie domu, który przez stulecia budowali nad Wisłą. Co teraz? Nie pozostaje nam nic innego, jak czerpać z tej dziejowej skarbnicy! To właśnie skarby z niej wydobyte chce Wam pokazać na moim blogu. W symbolicznym roku 2018, roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczynam wielki projekt. Projekt budowy w Internecie Strefy Polskiej Historii!

Jak poruszać się po blogu?

W rozdziale zatytułowanym Historia Polski znajdziecie moje artykuły, które zostały przyporządkowane do odpowiednich podrozdziałów, odpowiadających okresom polskich dziejów. W zakładce Serie, z czasem, będą pojawiać się tematyczne cykle artykułów, poświęcone jakiemuś konkretnemu wątkowi z polskiej historii. Wreszcie, w zakładce Podróże będziecie mogli poznać historię miejsc, które odwiedziłem. Zapraszam Was w podróż szlakami Historii!

Wasze opinie o Blogu

 

Kontakt

Jeśli zainteresowała Cie moja działalność, chciałbyś podjąć współpracę lub po prostu o coś zapytać napisz na adres:

chwalazapomniana@gmail.com

lub skontaktuj się ze mną za pośrednictwem fanpage’u Chwała Zapomniana na Facebooku.