Gruzja to niewielkie państwo leżące u podnóża potężnych gór Kaukazu. To kraina wspaniałych krajobrazów, dobrego wina i… wielkich przyjaciół Polski. I mimo, że oba państwa dzieli prawie wszystko, tysiące kilometrów, klimat, tradycja…
-
-
Najpiękniejsze choinki przedwojennych polskich miast
Tradycja bożonarodzeniowego drzewka ginie w mrokach przeszłości. Pierwsze świadectwa ubierania choinki z okazji świąt Bożego Narodzenia pochodzą z XVI wiecznej Alzacji we Francji. Co ciekawe zwyczaj ten był mocno krytykowany przez miejscowy…
-
Kutaisi – miasto króla Bagrata i Złotego Runa
Kutaisi to drugie co do wielkości miasto Gruzji, położone w zachodniej części tego państwa. Polakom kojarzy się zazwyczaj z oryginalną nazwą oraz lotniskiem, z którego ruszają na podbój Gruzji. Często pomijane przez…
-
„O pełną wolność i niezawisłość” czyli Zrzeszenie WiN
Wolność i Niezawisłość – WiN – to polska cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna. Do życia powołana została 2 września 1945 roku w Warszawie przez płk. Jana Rzepeckiego. Organizacja stała się bezpośrednią kontynuatorką tradycji i…
-
Historia Ukrainy w spiżu czyli 10 pomników Kijowa
Kijów to stolica historycznej Rusi oraz dzisiejszej Ukrainy. Na przestrzeni wieków miasto stało się miejscem symbolicznym, a nawet legendarnym. Każde wschodnioeuropejskie mocarstwo dążyło do jego zdobycia. Każde z nich pozostawiło też ślady…
-
„Rusinom ku obeldze i hańbie” czyli Bolesław Chrobry w Kijowie
Mieszko I umarł. Władzę w kraju błyskawicznie przejął jego syn Bolesław. Energiczny, zdecydowany, bezwzględny… Panowanie rozpoczął od wygnania macochy i swoich przyrodnich braci. Odtąd dzielił i rządził już nie tylko nad Wisłą,…
-
Szlakiem muru berlińskiego
Od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem, w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna. Za tą linią leżą wszystkie stolice starodawnych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad,…
-
„Upokorzona wielkość Teutonów” czyli bitwa pod Cedynią
Był wiek X. Państwo Polan krzepło i rosło w siłę. Około 960 roku na książęcym stolcu w Wielkopolsce zasiadł Mieszko I… A co się tyczy kraju Mieszko, to [jest] on najrozleglejszy z…
-
Wachtang I Gorgasali – wojowniczy założyciel Tbilisi
Dzieje gruzińskiej państwowości sięgają starożytności. Pierwsze gruzińskie organizmy państwowe – Kolchida i Iberia – zaczęły kształtować się już w połowie I tysiąclecia p.n.e. Od początku musiały walczyć o przetrwanie ze wszystkimi regionalnymi…
-
„Wysoki Sejmie!” czyli 7 najważniejszych przemówień sejmowych II RP
Parlamentaryzm od wieków związany jest z polską państwowością. Nie dziwi więc fakt, że u progu XX stulecia wraz z odzyskaną Niepodległością, odrodził się polski Sejm. Odtąd stając się jedną z najważniejszych polskich…