Teatr Dionizosa i Odeon to dwie starożytne areny teatralne ukryte u podnóża ateńskiego Akropolu. Ich wielkość i wspaniała forma budziły podziw antycznego świata. I tak pozostało. Nawet dzisiaj bowiem Teatr Dionizosa i Odeon mogą konkurować z najwspanialszymi teatrami Europy i świata.
Teatr Dionizosa
Antyczne, greckie teatry swym wyglądem przypominały dzisiejsze areny sportowe. Były budowlami otwartymi, a przedstawienia odbywały się na wolnym powietrzu. Taką formę przyjął też Teatr Dionizosa w Atenach, który ulokował się na południowych zboczach Akropolu w V w. p.n.e. Na początku cały teatr składał się tylko ze sceny (orchestra), drewnianych ław dla publiczności (theatron) oraz prowizorycznej skene – baraku, w którym aktorzy zmieniali kostiumy. Stałą częścią teatru był też thymele (ołtarz) stojący pośrodku orchestry, wokół którego występował aktor i chór. Teatr Dionizosa był kilkakrotnie przebudowywany. Ostateczną formę nadał mu około 330 r. p.n.e Likurg – ateński arystokrata, polityk i słynny mówca, uczeń Platona. To z jego inicjatywy wzniesiono kamienny teatr. Powstały marmurowe siedzenia i kamienna skyne. Popularność teatru rosła wraz ze wzrostem znaczenia obchodów Wielkich Dionizji – święta poświęconego Dionizosowi – bogowi wina i płodności. Wielkie Dionizje obchodzone w Atenach przez sześć dni pod koniec marca i na początku kwietnia, wypełniały prezentacje komedii, tragedii oraz chórów. Te wystawiane były właśnie w Teatrze Dionizosa. Swoje sztuki wystawiali w nim m.in. Ajschylos, Sofokles, Eurypides i Arystofanes. Teatr Dionizosa już w starożytności stał się jednym z najważniejszych obiektów tego typu w antycznym świecie. Stanowił też wzór architektoniczny dla wszystkich późniejszych teatrów greckich. Wraz z końcem starożytności popadł w ruinę. Ponownie odkryty został dopiero w XIX wieku.

Południowe zbocza Akropolu, poniżej których położony jest Teatr Dionizosa. Zdjęcie mojego autorstwa, 2018 rok.
Odeon Heroda Attyka
W czasach rzymskich, obok Teatru Dionizosa, na południowo-zachodnim stoku Akropolu powstał Odeon – budowla w formie krytego dachem teatru. Wznieść rozkazał go Herod Attyk – rzymski arystokrata, archont Aten i nauczyciel cesarza Marka Aureliusza. Odeon został wybudowany na cześć jego zmarłej małżonki Anny Regilli. Mógł pomieścić nawet 6 tys. widzów. Pierwotnie był to stromy teatr z trzypiętrową kamienną ścianą przednią i drewnianym dachem wykonanym z drogiego cedru z drewna libańskiego. Na jego scenie odbywały się liczne przedstawienia i koncerty. Odeon Heroda Attyka uchodził za największy i najwspanialszy z odeonów starożytności. Jego świetność minęła wraz z epoką antyku. Częściowo zrekonstruowany został dopiero w latach 50 XX wieku. Odtąd regularnie odbywają się w nim koncerty i spektakle. Jego znakomita akustyka budzi podziw muzyków i inżynierów nawet w czasach współczesnych.

Teatr Dionizosa. Fot. Bartosz Miśkowiec, 2018 rok.

Kamienna ściana przednia Odeonu. Fot. Bartosz Miśkowiec, 2018 rok.
„Świat teatrem”
Teatr Dionizosa i Odeon to jedne z najwspanialszych scen teatralnych starożytności. Już w swoich czasach stały się symbolem i wzorem dla wszystkich teatrów greckich i rzymskich. Pozycję tę zachowały do dziś. Po 2 tys. lat ich orchestry odżyły. Bo…
Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
którzy kolejno wchodzą i znikają.
(Wiliam Szekspir)
Piotr Worwa
Bibliografia:
Sztuka i Historia Grecji, Wydawnictwo eb Bonechi.
Dionizje, encyklopedia.pwn.pl
Teatr Dionizosa, wiw.pl
Tytułowa grafika: Odeon w Atenach. Zdjęcie mojego autorstwa, 2018 rok.