W czasach uporczywego wytykania Polsce rzekomych win z okresu II wojny światowej, z których Polacy mieliby się rozliczyć, warto przypomnieć jak z niemieckim totalitaryzmem „walczyły” inne europejskie państwa i narody. Pora na…
-
-
Pałac Królewski i Pałac Drottningholm czyli królewskie siedziby Sztokholmu
Sztokholm, jak przystało na stolicę królestwa, pochwalić może się wspaniałymi królewskimi siedzibami. Najważniejszą rezydencją królów Szwecji od stuleci pozostaje sztokholmski Pałac Królewski. Z kolei aktualną siedzibą, faktycznie zamieszkałą przez obecną szwedzką rodzinę…
-
Pałac w Wilanowie czyli Arkadia króla Jana III Sobieskiego
Pałac w Wilanowie to perła polskiego baroku. Wspaniała rezydencja już u początków swej historii stała się wizytówką swojego założyciela, legendarnego zwycięzcy spod Chocimia i Wiednia, króla Jana III Sobieskiego. Jest tak zresztą…
-
Krzyżem i mieczem czyli 10 najważniejszych polskich Krzyżowców
27 listopada 1095 roku na synodzie w Clermont papież Urban II wezwał wszystkich chrześcijan do wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk niewiernych. Rozpoczynała się epoka krucjat, które przez kolejne dwa stulecia opanowały umysły…
-
Skawa czyli z wizytą u Salezjanów
Skawa to malowniczo położona miejscowość zlokalizowana u wrót Podhala, między Rabką, a Jordanowem. Jedno z miejscowych wzgórz przed stu laty w szczególny sposób upodobała sobie… Matka Boża Wspomożenie Wiernych. To pod jej…
-
Mitawa (Jełgawa) – stolica książąt Kurlandii
Jełgawa to ponad 50 tys. miasto położone w stosunkowo niewielkiej odległości od łotewskiej stolicy – Rygi. W polskiej historii na stałe zapisało się jako Mitawa – stolica Księstwa Kurlandii i Semigalii. Wspaniałą…
-
Wodzowie Września czyli 10 dowódców polskiej wojny obronnej 1939 roku
Wyższy korpus dowódczy był najsłabszym ogniwem Wojska Polskiego w kampanii 1939 roku. Żołnierz bił się powyżej przeciętnej, dobrze, albo i bardzo dobrze. Młodszy korpus oficerski co najmniej dobrze. Natomiast generalicja, dowódcy wielkich…
-
Nie tylko Ławra Peczerska czyli najważniejsze świątynie Kijowa
Ponad Dnieprem, między jary, Zasiadł dumnie Kijów stary; Tam złocone monastery, A w nich czerńce staro-wiery; Złote kopuły kijowa budziły podziw już u wojów Bolesława Chrobrego wkraczających przed tysiącem lat do stolicy…
-
Ryga. Trzy wieże
Trzy budowle, trzy świątynie, trzy wieże… Nad miastem Ryga górują od zawsze. Widoczne na historycznych rycinach i współczesnych zdjęciach niezmiennie nadają charakteru miejskiemu krajobrazowi stolicy Łotwy. W historię tej nadbałtyckiej metropolii wpisały…
-
Uppsala czyli od pogańskiego sanktuarium do królewskiej nekropolii
Uppsala to miasto położone w historycznej, szwedzkiej krainie Uppland, oparte o pasmo wzgórz Uppsalaåsen, oblane wodami jeziora Melar. Na przestrzeni ostatniego tysiąclecia przeszło długą drogę od najważniejszego pogańskiego sanktuarium mroźnej Północy, po…